Track Meet Results  2012 Personal Records

Thursday, April 5th

SCC

Mondovi, Somerset, Elm-PC, Colfax, SCC, BW, Prescott, Amery, Boyceville, Elk Mound, Spring Valley, Glenwood City

Complete Results

SV Results

Friday, April 13th

Rice Lake

Rice Lake, Bloomer, SCC, Altoona, EC Regis, Chetek, Elk Mound, Spring Valley

Complete Results

SV Results

 

Tuesday, April 17th

Eleva-Strum

Augusta, Colfax, Durand, Eleva-Strum, Elm-PC, McDonnell, Mondovi, Osseo-Fairchild, Prescott, Spring Valley

Comlete Results

SV Results

 

Tuesday, April 24th

Cumberland

SV Results

             
 

Thursday, April 26th

Boyceville Invite

SCC, Elm-PC, Glenwood City,

Clear Lake, Boyceville,

St. Croix Preparatory,

Menomonie, Clear Lake, SV

Complete Results

Team Scores

SV Results

 

 

Tuesday, May 1st

Somerset

Somerset, Spring Valley, Barron, Grantsburg

Complete Results

SV Results

 

Thursday, May 3rd

Amery Invite

Somerset, SCC, Amery, Prescott, Spring Valley,Flambeau, St. Croix Falls, Webster,  Elm/PC,Glenwood City, Grantsburg

Spring Valley Places 1st for the Small School Trophy in both Boys and Girls! Congratulations!

Complete Results

SV Results

-Technical difficulties resulted

in inaccurate timing for this meet. Places

were mostly right, but not all times are correct.

 
Tuesday, May 8th

Colfax Invite

Somerset, Menomonie, Elm-PC,

Elk Mound, SV, GC, Clear Lake,

Colfax, Cadott, Flambeau,

Frederic/Luck, Winter, Thorp,

New Auburn

Complete Results

SV Results

Tuesday, May 15th

Conference

at Boyceville

SCC, GC, Elm-PC, SV, Mondovi,

Elk Mound, Colfax, Boyceville,

Complete Results

Team Scores

SV Results

 

Monday, May 21st

Regionals at Boyceville

Spring Valley, Colfax, Elm-PC,

EC Regis, Chippewa Falls-McDonnell

Augusta, Eleva Strum, Boyceville

Complete Results

SV Results

 

Thursday, May 24th

Sectionals at Colfax

Complete Results

Team Scores

SV Results

 

 

State Meet Results

Complete Results

SV Results

 
 

 

 

2011-2012

WAY TO GO SVHS!!!

It was a great night for Spring Valley Track at the Sectional Track Meet in Colfax last night.  Spring Valley had the most events qualifying for state than they’ve had in many years.  Boys received 39.5 points placing 5th out of 27 teams.  The girls won the Sectional Track Meet beating 27 teams and tying with Elmwood/Plum City with 63 points.  This is the track team’s 1st sectional win since 1986!

 Going to state are the following:

Molly Green in the long jump with a jump of 15’5.75 inches

Rex Gould in the 110 high hurdles with a time of 16.5

Tyler O’Keefe in the 400m dash with a time of 52.33

Kyle Bosshart placed first in the long jump with a jump of 20’8.75” and is also going in the 100m dash with a time of 11.44

Conner Sieracki beat the school record last night and is advancing in the 3200m run with a time of 10:06.66

Sam O’Brien is going in the 100m dash with a time of 13.32

Shaunna Berg, Brooke Jacobson, Sam O’Brien and Emma Gaustad in the 4x200 with a time of 1:51.87

Riley Bowman, Sara King, Elizabeth Anderson, and Emma Gaustad in the 4x800 with a time of 10:30.30

Breanna Colbenson in the 3200 with a time of 11:30.36, the 1600 with a time of 5:09.95 which also broke the sectional meet record, and the 800m run with a time of 2:21.55. Breanna now holds 2 of the sectional records overall.

 

 

Regional Results

Congratulations to the high school track team on a great performance at the Regional Track meet in Boyceville.  Boys placed 2nd out of 8 teams with 109 points, and the girls won the regional meet with a total of 139 points. Moving on to the sectional meet in Colfax on Thursday are the following:

Participating in one event are:

Brian Fesenmaier, Mitch Thompson, and Jaron Turner in the 4x800m relay

Bailey Bednarek in the 4x100m relay

Eliazbeth Anderson in the 4x800m relay

Leah Jameson and Kienan Sieg in the discus

 

Participating in 2 events are:

Riley Bowman in the 4x800m relay and the 3200m run, Emma Gaustad in the 4x800 and the 4x200m relays

Tyler O’Keefe in the 200 and 400m dash.

 

Going in all 3 of their 3 events entered are:

Sam O’Brien in the 100, 200 and 4x200m relay

Breanna Colbenson in the 800, 1600, and 3200m run

Rex Gould in the 110 high hurdles, 300m low hurdles and the high jump

Sara King in the 400, 800, and 4x800m relay

Brooke Jacobson and Shaunna Berg in the 200, 4x100, and 4x200m relay

Conner Sieracki in the 1600, 3200, and 4x800m Relay

 

Please give a special congratulations to our 2 seniors Kyle Bosshart and Molly Green who competed in the maximum amount of 4 events at the regional meet and are going to sectionals in all 4 of their events!

Kyle will be competing in the 100, 200, long jump and triple jump

Molly is advancing in the 100m dash, 100m High hurdles, the 4x100m relay and the long jump.

 

Way to go Spring Valley!!

 

 

Congratulations on a great showing at Conference Track for SV boys and girls!! Boys placed 4th overall with 82 points, and the Girls placed 2nd overall with 120 points. Click here for some pics from the meet!!

 

1st team All Conference:

Sam O'Brien - 100m dash

Molly Green - long jump

Kyle Bosshart - long jump

Conner Sieracki - 3200m run

Breanna Colbenson - 800m run

Breanna Colbenson - 1600m run

Breanna Colbenson - 3200m run

Riley Bowman - 4x800m relay

Sara King - 4x800m relay

Elizabeth Anderson - 4x800m relay

Emma Gaustad - 4x800m Relay

2nd team All Conference:

Conner Sieracki - 1600m run

Rex Gould - 110 high hurdles

Shaunna Berg - 4x200m relay

Brooke Jacobson - 4x200m relay

Emma Gaustad - 4x200m relay

Sam O'Brien - 4x200m relay

Honorable Mention:

Molly Green - 100m high hurdles

Kyle Bosshart - 100m dash

Kyle Bosshart - 200m dash

Brian Fesenmaier - 4x800m relay

Jaron Turner - 4x800m relay

Mitchell Thompson - 4x800m relay

Conner Sieracki - 4x800m relay

 

Congratulations to our

Girls 4x800 team!!

Congratulations to Emma Gaustad, Riley Bowman, Sara King and Breanna Colbenson for breaking the schools 3200m Relay record by 15 seconds with a time of 10:23.76 at the Boyceville Invitational on Thursday, April 26th!